Сучасний етап розвитку України характеризується інтеграцією в Європейський союз та світову економіки в цілому. У цьому процесі одним з основних напрямів є створення та удосконалення податкової системи, адекватної змінам у господарському механізмі. Одночасно відбувається подальше реформування вітчизняного бухгалтерського обліку відповідно до міжнародних стандартів обліку та звітності. З огляду на те, що обидва ці процеси взаємопов’язані і мають значний вплив на методологію обліку, стоїть завдання забезпечення їх гармонізації. Існуючі на сьогодні відмінності у системі оподаткування та бухгалтерського обліку перешкоджають отриманню достовірної інформації для формування бази оподаткування. Разом з тим, ігнорування вимог податкової системи може спричинити зниження значущості бухгалтерської інформації для управління.

Отже дослідження проблем облікового забезпечення податкових розрахунків, формування звітності є актуальним для фахівців з обліку і оподаткування як з теоретичного, так і з практичного погляду.

Метою вивчення дисципліни «Облік і звітність в оподаткуванні» є формування у студентів теоретичних знань та набуття практичних навичок щодо організації та ведення бухгалтерського обліку, методики обробки первинної документації, формування облікових регістрів та звітності суб’єктами господарювання відповідно до вимог податкового, митного та іншого законодавства України та потреб управління.

Предметом вивчення дисципліни є сукупність теоретико-методологічних та організаційно-практичних засад, пов’язаних з формуванням у системі бухгалтерського обліку та звітності інформації щодо розрахунків за податками та зборами суб’єктів господарювання.

Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни передбачають успішне опанування курсів: «Правознавство», «Економічна теорія», «Статистика», «Фінанси, гроші та кредит», «Бухгалтерський облік», «Фінансовий облік», «Податкова система», «Економічний аналіз», «Бухгалтерський облік в державному секторі» тощо.