Сучасні трансформаційні процеси, які відбуваються в Україні, влив світової пандемії, спричиненої розповсюдження COVID-19, призвели до зміни умов господарювання та зростання кількості правопорушень в економічній сфері. Лідерами економічних злочинів у нашій країні є незаконне привласнення майна, хабарництво та корупція, шахрайство з боку клієнтів, кіберзлочини та зловживання у сфері закупівель. Особливого значення в сучасних умовах набули питання відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, а також ухилення від сплати податків. Все це становить загрозу економічній безпеці країни та актуалізує напрям боротьби із злочинністю саме через економічну площину.  

Для виявлення протиправної економічної діяльності та збирання доказів із кримінальних справ, порушених із господарських злочинів, необхідні не тільки юридичні знання, але й спеціальні пізнання в галузі фінансів, ціноутворення, оподаткування, бухгалтерського обліку і особливо, у сфері економічного контролю. Саме судово-економічні експертизи є найбільш ефективним заходом збору доказів у справах щодо економічних злочинів.

Кадрове забезпечення судово-експертної діяльності відіграє важливу роль у підвищенні рівня експертного забезпечення правосуддя в державі. Крім володіння на належному рівні спеціальними знаннями, у підготовці майбутніх фахівців, а саме судових експертів-економістів, важливим фактором є вироблення в них якостей і здібностей (професійних та морально-етичних), використання яких дозволить на високому професійному рівні виконувати свої процесуальні обов’язки.

Метою вивчення дисципліни «Судова економічна експертиза» є формування у студентів теоретичних знань та практичних навичок щодо застосування процесуальних норм в системі організації та проведення судових економічних експертиз й досліджень.

Предметом вивчення дисципліни є сукупність теоретико-методологічних та організаційно-практичних засад, пов’язаних з проведенням судових економічних експертиз за постановою (ухвалою) слідчого або суду, а також за заявою юридичних або фізичних осіб.

Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни передбачають успішне опанування курсів: «Правознавство», «Фінанси, гроші та кредит», «Фінансовий облік», «Бухгалтерський облік в державному секторі», «Податкова система», «Економічний аналіз», «Облік за видами економічної діяльності», «Бухгалтерський облік у банках», «Аудит» тощо.